Dags för ett beslut
Nu har jag snart gjort mina 4,5 månader på företaget Work for you AB, som är en privat komletterande aktör till Arbetsförmedlingen. Efter 33 år som landstingsanställd och 3 år som kommunalanställd har jag nu också erfarenheteter av att jobba privat. Som ansvarig för tjänsten Stöd och matchning och medarbetare i tjänsten Meritportföljen har jag under sommaren mött ett stort antal fantastiska människor från Sverige och många andra olika platser i världen.
Med facit i hand så har det varit en mycket jobbig men rolig sommar. Jag har full förståelse för alla hamburgerchefer, när jag känt kraven från deltagare, arbetsförmedling, arbetsgivare och naturligtvis från mig själv. Jag har arbetat långa dagar, analyserat, funderat, planerat och läst fakta och jobbsajter på kvällar och helger. Hela tiden med en förutsättning att sätta deltagarens bästa i centrum och att följa avtal.
Tydligen har jag gjort någonting rätt för den här veckan fick jag frågan om jag ville fortsätta ansvara för stöd och matchningstjänsten och jag måste ta ett beslut. Svaret JA var inte helt självklart.
Det finns ett liv utanför arbetsplatsen också, en man, barn, barnbarn, en gammal mamma, syskonbarn, vänner och så mycket som jag önskar hinna göra innan den dag jag lägger mig ner för "den sista vilan".
Efter dagar av ambivalens har jag nu tagit ett beslut och tackat ja till 50%. Pengar och intjänad pension känns inte som det viktigaste. Som PRIO 1 på min lista står i dag, TID, VILA och FAMILJ.
RÄTT eller FEL? Vem vet?
Det viktigaste JUST NU är det som KÄNNS BÄST.
Jag har gjort 2 tidigare inlägg om beslut. Du kan läsa dem här.
ATTRAKTIONSLAGEN 5 tips till att skapa önskad framtid
Tips 3. Uppskatta dagligen det du har i ditt liv. Ju mer du känner in det du är tacksam för, desto lättare drar du till dig mer av det goda. Du tar dig själv in i en god cirkel för att få mer av det du önskar.
(tankecoaching.se)

Tid, vila, sol, familj och glädje= LYCKA
Helt rätt Maud! Det som är viktigt i livet är dina nära och kära och inte minst du själv. Lycka till, vi hörs/ Inga