Morotsblommor

Morotsblommor 2 bröd
• 800 g (ca 1,4 l) Kungsörnen Vetemjöl Special. (Jag byter ut lite av vetemjölet mot havremjöl).
• 50 g (1 pkt) jäst
• 1,5 tsk salt, 1 msk vit sirap (valfritt)
• 25 g smör eller margarin, rumsvarmt
• 2,5 dl mjölk och 2,5 dl vatten, 37ºC (fingervarmt)
• 1 stor eller 2 små fint rivna morötter.
• Så här tillagar du receptet (130 minuter):
• 1. Smula ner jästen i en degskål. Tillsätt mjölk och vattnet och rör om tills jästen har löst sig. Klicka i fettet och tillsätt salt. Häll mjölet direkt ur påsen i ett litermått. Tillsätt mjölet, men spar 1 dl till utbakningen. Arbeta degen kraftigt (minst 5 minuter med maskin eller 10 minuter för hand) tills degen känns smidig. Ta mer mjöl om det behövs.
• 2. Låt degen jäsa under bakduk till dubbel storlek, ca 30 minuter.
• 3. Knåda degen smidig på mjölat bakbord och baka ut till Blommor: Dela degen i 2 delar. Kavla ut till en rund kaka. Tryck ett glas i mitten av kakan. Skär sedan med en kniv ut 12 tårbitar. Vrid varje bit ett halvt varv. Du kan också göra det här på plåten för finare form på blommorna.
• 4. Lägg blommorna på en plåt, smord eller med bakplåtspapper och låt dem jäsa ca 30 minuter under bakduk.
• 5. Värm ugnen till 200- 225°C.
• 6. Pensla med ägg och strö över sesamfrön och grädda i 200–225ºC i nedre delen av ugnen, ca 20 minuter. Grader och tid varierar efter ugn.
Varje blomblad kan sedan brytas i portionsbitar.
Om du provar att göra dina egna blommor, hör gärna av dig och tala om vad du tycker.
Ett mer utförligt recent hittar du HÄR.
Vilka fina! Måste prova nån gång, GLAD PÅSK förresten! Kram/Inga