basilica

Böcker. Teater. Bra mat. Familj. Reflektioner över livet.

Kantarellrensning med ”Som i ett vykort” i lurarna - ny feelgood av Sofia Rutbäck Eriksson

Publicerad 2021-08-12 03:27:00 i Recensioner och Lästips,

Med Sofia Rutbäck Erikssons nyutgivna roman "Som ett vykort" i lurarna går kantarellrensningen som en dans. I sällskap med Ida Sundelin och henns pappa Sten från Gammelstad utanför Luleå behövs inte heller något "rensvin",  den rätta feelgoodkänslan infinner sig direkt. Boken är både allvarlig och känslosam, med intressanta karaktärer och en bra historia med både lycka och engagemang som grund blir det en mycket intressant och läsvärd feelgood. 

Jag vill helst läsa böcker i fysisk form men vid rensning av svamp är ljudboken överlägsen. "Som ett vykort" är inläst av Marie Robersson och hon ger karaktärerna extra liv och personlighet i en mycket välskriven, målande och trovärdig berättelse. Allt som någon period i livet fyller vardagen för många  av oss berörs i boken. Ansvar, livsval, familjerelationer, föräldraskap, anhörigvård, sjukdom, vänskap,  arbete och förälskelse är några av de berörande faktorerna, men också det goda entreprenörskapet, det dåliga samvetet, utanförskapet, bygdegemenskapen, traditionerna och kampen för den by där hjärtat slagit rot finns med.

Ett läs och lyssnartips till dig som tycker om feelgood med lyckliga slut och att "bli lurad" ibland. 🎧

Som i ett vykort
Författare; Sofia Rutbäck Eriksson
Utgivningsdatum: 2021-06-16
Förlag: Louise Bäckelin Förlag
ISBN: 9789177992967

(null)
 

Kommentarer

Kommentera inlägget här
Publiceras ej

Om

Min profilbild

Basilica

Min vardag med bokläsning och en stor familj. Pensionerad bokälskare som läser och skriver utifrån egna tankar, känslor och personlig livserfarenhet. Jag är beteendevetare och inte litteraturvetare vilket ofta synliggörs i mina recensioner. Vill du dela med dig av dina tankar så skriv en kommentar eller skicka ett mejl till basilica@live.se Följ mig gärna på Instagram: Böcker @basilica55 Livet @ basilicalive // Maud

Till bloggens startsida

Kategorier

Arkiv

Prenumerera och dela