basilica

Böcker. Teater. Bra mat. Familj. Reflektioner över livet.

Att shoppa smått är att tänka stort

Publicerad 2014-08-23 09:04:00 i Allmänt,

Jag tycker om att handla lokalt och söker alltid efter nya favoriter som har kopplingar till närområdet. Tynderö Kryddbod är som många redan vet en av mina favoridbutiker. Jag använder många av bodens kryddblandningar i mitt kök och under sommaren har BBQ kryddan använts flitigt till grillmarinader. En blandning av olja, soja och BBQ kryddan passar bra till både gris-, fläskkött och grönsaker. 
 
 
På Mias hemsida  www.tynderokryddbod.se finns både kryddor och téer till försäljning. Många av kryddorna innehåller ostronskivling som odlas på gården.
 
 
Hos oss är det oftast svärsonen som sköter grillningen.
Här grillar han marinerad fläskytterfilé.
Foto: Basilica
 
 
Mias företag ingår i Unika butiker  som ger hållbar, lokal och utvald shopping hos unika butiker. Unika Butiker startade i Sundsvall och Timrå hösten 2013 på initiativ av några butiksägare. De ville göra något tillsammans för att uppmuntra fler att handla i fristående butiker. Visionen är att få hela Sverige att handla hållbart, lokalt och utvalt och därmed gynna fristående och privatägda butiker. 
 
 

Om

Min profilbild

Basilica

Min vardag med bokläsning och en stor familj. Pensionerad bokälskare som läser och skriver utifrån egna tankar, känslor och personlig livserfarenhet. Jag är beteendevetare och inte litteraturvetare vilket ofta synliggörs i mina recensioner. Vill du dela med dig av dina tankar så skriv en kommentar eller skicka ett mejl till basilica@live.se Följ mig gärna på Instagram: Böcker @basilica55 Livet @ basilicalive // Maud

Till bloggens startsida

Kategorier

Arkiv

Prenumerera och dela