basilica

Böcker. Teater. Bra mat. Familj. Reflektioner över livet.

Söndag! - Boktips, ljudboksnytt och en rapport från hög höjd i Sundsvall

Publicerad 2026-08-23 10:27:00 i Recensioner och Lästips,

Jag kom precis på att jag inte skrivit något om Tina N Martins nya seriestart Fotografen. Jag lyssnade klart på ljudboken under resan hem från Norge och sedan glömde jag helt bort att skriva om den. Nu tänker jag inte göra någon hel recension, men vill tipsa om en riktitt spännande kriminalroman och länkar till  två bra recensioner. 

 

En riktig pärla säger Lotten på Lottens bokblogg

En urstark seriestart anser Anders på Kapprakt. 

 ✨✨✨

 

Boknytt!

Lina Areklew har avslutat sin Ulvöserie och skriver nu på en bok med namnet Hallonflickan. Första delen om Mirja Brandt och begravningsbyrån i Skatviken. Uppläsare: Sofia Berntsson

Ljudboksnytt!!

Samuel Karlssons kriminalroman Ett andetag från döden (del 2 i serien om Tasha Tikkanen) släpps som ljudbok och e-bok den 29 september. Ljudboksuppläsare: Mirja Turestedt.

Kent Klint Engman har efter flera böcker om de speciella personerna på Dårön nu släppt en ny ljudbok med namnet Utsläppt på prov.  En humoristisk berättelse som utspelar sig i Hudiksvall med omnejd. Uppläsare: Kent Klint Engman som ofta gör sina uppläsningar på dialekt.

 ✨✨✨

 
Som så många andra tänker jag i dag på de drabbade och deras anhöriga i Fagersta. Det är svårt att inte fundera på vad som orsakar alla dessa händelser som skett på skolor under de senare åren. Depression, vrede, oförrätter, brist på tillhörighet borde kunna fångas upp tidigt och ungdomars liv, men tyvärr fungerar det inte så. Naturligtvis arbetar skolor förebyggande och i mitt yrkesliv fick också jag information kring PDV (pågårnde dödligt våld) eftersom jag arbetade med människor i ett större sammanhang. Ändå händer det och när det händer är tragedin oåterkallelig. ❤️ 
 

 För 44 år sedan tillbringade jag de här dagarna på Sundsvalls BB och hade precis fått två små barn. Lyckan var total och på födelsedagen bjöd nu dottern oss, sin egen och tvillingbroderns familj på gofika. Mitt bidrag till kalaset blev en lite modifierad Sverigekaka (även kallad pensionärskaka).

 I går slutförde vi en av sommarens planer. Efter drygt ett års intensivt arbete invigdes förra hösten den nya trappan upp till Norra Beget i Sundsvall. Tanken med att bygga en helt ny, bredare och stabilare trappa är att skapa fler möjligheter till vardagsmotion i nära anslutning till stadskärna. Ett projekt för att skapa hälsa i en gemensam livsmiljö. 

Vi gjorde motsatsen till så många andra och promenerade upp till Norra Berget och tog trapporna ner för en lördagsfika i en solig och folkrik stenstad. Ett besök på Norra bergets friluftstområde via trapporna upp eller tarpporna ner är ett tips till er som planerar ett besök i Sundsvall.

 ✨✨✨

Under veckan gjorde vi ett besök för att se till stugan vid havet och i dag väntar svamp och bärskogen. Där finns finns mer svarta vinbär vid huset och skogen är full av kantareller och lingon.

Trevlig söndag!

💛

Kommentarer

Kommentera inlägget här
Publiceras ej

Om

Min profilbild

Basilica

Min vardag med bokläsning och en stor familj. Pensionerad bokälskare som läser och skriver utifrån egna tankar, känslor och personlig livserfarenhet. Jag är beteendevetare och inte litteraturvetare vilket ofta synliggörs i mina recensioner. Vill du dela med dig av dina tankar så skriv en kommentar eller skicka ett mejl till basilica@live.se Följ mig gärna på Instagram: Böcker @basilica55 Livet @ basilicalive // Maud

Till bloggens startsida

Kategorier

Arkiv

Prenumerera och dela