basilica

Böcker. Teater. Bra mat. Familj. Reflektioner över livet.

Vandrerskan bland vidderna av Karin Härjegård

Publicerad 2026-03-30 16:58:00 i Recensioner och Lästips,

När jag började läsa den fjärde boken i serien Våffelbruket på fjället av Karin Härjegård kände jag en viss oro över om serien kunde leva vidare, om Helenas liv i det gamla huset i Fjällnäs skulle kunna bjuda på någon mer underhållande läsning men . . . .

Min oro var obefogad för Karin Härjegård har blivit en grundad författare, hon binder än en gång ihop klokskap, god mat, konst och vacker miljö till en berättelse som berör på djupet. Jag ser beröring som böckernas kärna, för i alla böcker finns någonting som snuddar vårt inre, oavsett vem vi är eller vad vi varit med om. Fysisk och psykisk ohälsa, uppbrott, separation, åldrandets dilemma, ensamhet och växlingarna mellan blått och grått i våra livsförhållanden. Hon är en mästare på att väva ihop svåra existensiella frågor och tankar kring vad som är meningen med livet och den välformulerade texten andas lugn, tröst och framtidstro.” (ur min recension av Dottern och vårfloden)

När jag nu hade kommit några kapitel in i den femte delen, Vandrerskan bland vidderna fick jag samma känsla, men än en gång har jag fått ta del av en berättelse som innehåller det mesta av det som jag skrev om i mitt tidigare citat. Här kommer inte så många nya personer in i handlingen, men vi får möta en sedan tidgare känd kavalkad av personligheter. Louise mamma Mona som efter en operation nu slipper sin ryggvärk, jobbar och trivs med sitt arbete i Hildas gamla våffelstuga. Maken Kjell har börjat fundera på sitt tidigare livsval och känner sig ambivalent inför försäljning av sin möbelaffär eller pensionering. Den dementa Sonja finns kvar med sitt klokskap och vi får möta Hildas son Johannes och hans dotter Emily som nu slutat arbeta hos Helena. Alex som tidigare ägde Helenas hund har lämnat huvudstaden för en sommarsemester i Funäsdalen och han besöker gärna Helena för en kopp kaffe. Även Anna-Britta, Fredrika. Oskar och Helena pappa som vi träffat tidigare dyker upp när livet går vidare i en fjällnatur som nu står i full sommarskrud. Helena dukar upp till bröllop i sin nya Kulturlada och hon som inte har några egna barn blir nu gudmor.

När två okända personer dyker upp som spekulanter till den nyrenoverade gården, känner Helena att något skaver i hennes liv. Hon känner sig sliten, stressad och drömmer om att göra en ensam pilgrimsresa för att känna efter vad hon vill med sitt liv. En vandringsresa som hon också genomför, men inte på det sätt som hon först tänkt sig 

Här finns många tankar kring livsval, drömmar och livets mening!
Här finns många växlingar mellan blått och grått i livets cirkus!

Med Vandrerskan från vidderna avslutat Karin Härjegård sina böcker om Helena, Sonja och alla vänner i deras närhet. Jag avslutar min upplevelse av fem berörande och mycket läsvärda böcker med orden: 

Det här är precis den sorts feeelgood som jag tycker om. Jag ser mig själv sitta i Hildas gamla kök och dricka kaffe ur koppar med dekorationer av mosippan som är Härjedalens landskapsblomma. Sonja sitter bredvid och Helena serverar oss nygräddade frasvåfflor med hjortronsylt och vispad grädde. I rummet bredvid sitter Emily och spelar Fur Elise på det nystämda pianot.” (Citat ur min recension av Sömmerskan och friheten. 

Karin Härjegård bor i Duved, Hon skriver sångtexter, noveller, poesi och psalmer och sysslar med berättande och musik.Tidigare arbetade hon som fjällpräst i Svenska kyrkan i Åre, men  hamnade i ett vägskäl där det var dags att välja om hon  skulle vara präst eller författare. Präst kommer hon alltid att vara även utan församlingstjänst, men hon valde att få mer tid för sitt skrivande.

 

5. Vandrerskan bland vidderna
Författare: Karin Härjegård

Serie: Våffelbruket på fjället
Utgivningsdatum: 2026-03-25
ISBN: 9789177719120
Förlag: Printz publishing

 

 

"Vita vidder, gnistrande skare, Fjäll med snö så långt man kan se. Djupa skogar, ripor och hare, Evig sol som aldrig går ner", sjöng Family Four för många år sedan.  Även om det i den här avslutande boken är sommar så är det lätt att känna vidderna, vindarna och den klara fjällluften. Alla mina besök i Härjedalsfjällen lägger ett extra skimmer över böckernas handling och miljöer. Jag har precis som Helena sett ut över Malmagen, fiskat och åkt skidor på sjön under skollov och semestrar. Ätit våfflor med hjortronsylt, handlat renkött i Funäsdalen, åkt skidor i Tänndalen och Hamra och besökt Mittåkläppen. Det var en speciell känsla i mitten på 90-talet när de bruti en väg upp till den fjällsjö som vi vandrat till innan min pappa blev rullstolsburen. Med hjälp av betalvägen kunde vi alla fika tillsammans  där uppe vid Svansjön. Tanken var att vi tillsammans med dottern och hennes familj skulle tillbringa även årets påsklov där uppe, men på grund av sjukdom får vi accceptera att ödet vill annorlunda. (Bilden är tagen vid Mittåkläppens fot.)

Böckerna kan läsas fristående men har du inte läst de första delarna så gör det för att få en bättre helhet i berättelsen. 

4. Dottern och vårfloden
Författare: Karin Härjegård
ISBN: 9789177718963

Utgivningsdatum: 2025-03-13
Förlag: Printz

3. Pianisten vid fjällsjön
Författare: Karin Härjegård 

ISBN: 9789177717140 
Utgivningsdatum: 2024-03-06 
Förlag: Printz

2. Sömmerskan och friheten
Författare: Karin Härjegård

ISBN: 9789177716693
Utgivningsdatum: 2023-03-22
Förlag: Printz

1. Kallbaderskan bland fjällen
Författare: Karin Härjegård

ISBN: 9789177715344
Utgivningsdatum: 2022-04-06
Förlag: Printz

Alla böcker finns också som ljud- och e-böcker. Uppläsare; Marie Richardson 
Del 1-4  finns också som kvinnlig och manlig AI röst.

Kommentarer

Kommentera inlägget här
Publiceras ej

Om

Min profilbild

Basilica

Min vardag med bokläsning och en stor familj. Pensionerad bokälskare som läser och skriver utifrån egna tankar, känslor och personlig livserfarenhet. Jag är beteendevetare och inte litteraturvetare vilket ofta synliggörs i mina recensioner. Vill du dela med dig av dina tankar så skriv en kommentar eller skicka ett mejl till basilica@live.se Följ mig gärna på Instagram: Böcker @basilica55 Livet @ basilicalive // Maud

Till bloggens startsida

Kategorier

Arkiv

Prenumerera och dela