Boksläpp 8 oktober 2025! - Den Gud glömde av Ramona Ivener

Nu är det tid för boksläpp av den tredje delen i Ramona Iveners kriminalserie ”Spegelsviten”. Boken heter Den Gud glömde och serien blir bara bättre och bättre för varje bok som kommer. Det här är en  krypande obehaglig, men ändå gäckande läsning och här möter vi sorg, saknad, hämd och flera motsatser till förnuft, men också en spirande kärlek.  

Jag har läst och skrivit tidigare om de tre böckerna Män i mörker, Svart syster och Den Gud glömde. När jag skrev om seriens första bok hade jag också möjlighet att få ställa några frågor om bokserien och några mer personliga funderingar till Ramona Ivener. Du kan läsa svaren på några av dem här.

Ramona är uppväxt på Gotland och det är också en återkommande miljö i den här bokserien. Det här är hennes svar på varför hon valt att lägga handlingen dit?

"Mina spänningsromaner utspelar sig i varierande miljöer och olika delar av Sverige och Norden men jag har en förkärlek för landsbygd och glesbygd. Gotland ligger mig förstås särskilt varmt om hjärtat. En ö är också en unik och på många vis utmanande miljö."

Jag upplever seriens huvudkaraktär Elisa som en känslig och ömsint person, men också mycket orädd. Hur mycket Ramona Ivener döljer sig i Elisa?

"Vad fint att höra. Jag tror att jag kan känna igen mig i många av mina huvudkaraktärer. Precis som Elisa Jern månar jag exempelvis mycket om min familj och likt David Ritter har jag ett starkt rättspatos, men där slutar nog ändå (tack och lov) likheterna."      

Män i mörker döljer inte bara män på den svarta sidan utan också flera sympatiska och trevliga personligheter som jag tagit till mig. Är det karaktärer som det byggs vidare på?

"Flera karaktärer återkommer i Spegelsvitens andra del: Svart syster. Exempelvis Elisas nya kärlek Morris Adelsten och exmaken Atlas Strandgård."

I dag är Ramona en författare med stor erfarenhet och många utgivna böcker. Här är hennes råd till personer med författardrömmar?

"Drömmar är till för att levas. Skriv bara och våga ta hjälp om du behöver. Det finns gott om skrivcoacher och kurser. Och läs. Ord inspirerar."

Vilken av våra fyra årstider passar Ramona bäst?

"Alla årstider har sin charm men jag älskar den här tiden på året: senhösten och början av vintern. November är oslagbart; överallt vilar ett kallt lugn, gråskalor och skuggor, och den där speciella doften av första snön.

Julen, årets stora mathelg närmar sig. Vad är viktigast på julbordet

"Jag har ett gediget matintresse men till jul önskas varken mängder eller större variation; prinskorv, köttbullar, brysselkål, Janssons frestelse och julmust så är jag nöjd." 

Jag älskar Visby och besöker staden minst en gång varje år, men oftast bara över en dag. Är det någon speciell plats som är viktig att besöka för mig som turist nästa gång jag kommer dit

"Vad härligt! Ta en tur genom vallgravarna. Börja vid havet och Nordergravar och följ ringmurens utsida. Ro, natur och kulturhistoria i ett."

 
Mina omdömen om Män i mörker finns hos bonnierskbokklubb.se och i seriens andra fysiska bok. Svart syster.
 
 
Män i mörker (min recension)
Svart syster (min recension)
Den Gud glömde (min recension)
 
Böckerna finns också som ljud- och e-böcker. Den Gud glömde finns hos ljudbokstjänsterna i morgon 8 oktober. Uppläsare: Gunilla Leining

Ramona Ivener har en bakgrund som forskare och universitetslektor, är filosofie doktor i historia, dramatiker och skönlitterär författare. Ramona är en naturälskande kulturmänniska som trivs bäst nära havet på Gotland där hon växte upp.” (nona.se)

Den Gud glömde
Författare: Ramona Ivener
ISBN: 9789180862813
Utgivningsdatum: 2025-10-08
Förlag: Bokförlaget Nona

Svart syster
rfattare: Ramona Ivener
ISBN: 9789180862547
Utgivningsdatum: 2025-06-19
Förlag: Bokförlaget Nona

Män i mörker
Författare: Ramona Ivener
ISBN: 9789189607774
Utgivningsdatum: 2024-08-21
Förlag: Bokförlaget Nona

Fotot på författaren har jag tagit hos förlaget Nona (nona.se)