basilica

Böcker. Teater. Bra mat. Familj. Reflektioner över livet.

Följeslagaren av Sofie Sarenbrant

Publicerad 2025-06-12 09:32:00 i Recensioner och Lästips,

I år firar Sofie Sarenbrant 15 år som författare och hon har sålt 6,5 miljoner böcker. Under 2023 blev  böckerna om Emma Sköld den mest sålda svenska serien. Hon är en av de författare som ofta funnits med i min läshög under de senaste åren. Följeslagaren är den tolfte fristående delen i Emma Sköld-serien. 

Jag hade lite svårt att komma in i handlingen men efter några kapitel hittade jag flytet för Sofie Sarenbrant är en rutinerad och bra författare. Här finns många trådar och flera berättarröster att hålla reda på och poliserna Emma Sköld och Thomas Nyhlén, även kallad Nyllet, får en hel del att styra upp, både privat och yrkesmässigt.

Seppo Koskinens fru Eva är försvunnen och efter tre dygn gör maken en anmälan. Poliserna Emma Sköld och hennes poliskollegor börjar en utredning. Plötsligt hittas en avsliten kroppsdel på en gård i närheten och utredningen går in i ett nytt skede.

Emmas syster Josefin bor i samma bostadsområde som försvinnandet. Hon är sommarledigt från  polisstudierna och har svårt att hålla sig borta från fallet. Josefin gör en del observationer som inte tas emot positivt av Emma och kollegan Nyllet. Det visar sig att Eva Koskinen känt sig förföljd och maken Seppo har en ung älskarinnna. Det här rör om i utredningen och spåren pekar mer och mer på den otrogne maken.

Det är lätt att känna in miljöer och karaktärer och jag upplever det som att frågeställningar och dialoger driver en stor del av handlingen framåt. Sofie Sarenbrant tar här upp flera samhällsaktuella ämnen som ungdomsvård, maktmissbruk och våld och bokens avslut ger en föraning om att serien fortsätter med en bok nummer tretton. Det här är inte den bästa bok jag läst av författaren, men jag kommer absolut att forsätta läsa hennes böcker.

 

 

Följeslagaren
Författare: Sofie Sarenbrant
ISBN: 9789189928039
Utgivningsdatum: 2025-05-20
Förlag: Bookmark Förlag

Boken finns som ljud- och e-bok. Uppläsare: Katarina Ewerlöf

Kommentarer

Kommentera inlägget här
Publiceras ej

Om

Min profilbild

Basilica

Min vardag med bokläsning och en stor familj. Pensionerad bokälskare som läser och skriver utifrån egna tankar, känslor och personlig livserfarenhet. Jag är beteendevetare och inte litteraturvetare vilket ofta synliggörs i mina recensioner. Vill du dela med dig av dina tankar så skriv en kommentar eller skicka ett mejl till basilica@live.se Följ mig gärna på Instagram: Böcker @basilica55 Livet @ basilicalive // Maud

Till bloggens startsida

Kategorier

Arkiv

Prenumerera och dela