Måndag - Tio skäl att ta sikte på hängmattan - boktips från södra Norrland.
Det blev ingen söndagsbetraktelser i går heller, men precis som förra veckan kommer här ett måndagsinlägg. Jag fyller en massa år i fruntimmersveckan och har i helgen blivit firad av mina närmaste, så bokläsning och skrivande har fått stå åt sidan.
I dagens Sundsvalls Tidning finns ett inslag under ”Åtta skäl att ta sikte på hängmattan”, jag har inte läst någon av deras boktips och de ligger inte i min bokhög. Däremot vill jag som den lokalpatriot jag är ge tio lokala tips från södra Norrland på författare och serier som jag ser som mycket läsvärda. Alla passar bra som hängmatteläsning en varm sommardag.

✨ Lina Areklews serie om Sofia Hjort och Fredrik Fröding (Ulvön)
✨ Jonas Moströms böcker om Natalie Svensson och Johan Axberg (Sundsvall/Uppsala)
✨ Ulrika Rolfsdotters serie om Annie Ljung (Ådalen)
✨ Tove Alsterdahl som skriver om Eija Sjödin (Ådalen)
✨ Susanne Fellbrinks deckare om Cilla Fallander (Sundsvall) och Nora i moll & dur (Ådalen)
✨ Olle Håkanssons böcker om den sympatiske polisen Wayne Lundberg (Sundsvall)
✨ Sofia Rustans serie om Amanda Junisson. (Sundsvall)
✨ Jenny Elving två böcker om Agnes och William. (Högbondens fyr och Härnösand)
✨ Gabriella Ullberg Westins serie om polisen Rokka (Hudiksvall)
✨ Thomas Svenssons historiska romaner som den Stora Elden m.fl. (Sundsvall/Alnö)
✨✨✨

Jag är helt överväldigad av helgens familjeträff. Vädret gav oss, våra tre barn med respektive, barnbarn, bonusbarnbarn, bror och svägerska en underbar lördag vid havet med småplock och bubbel på altanen, en utflykt med mat på Porter Cafet ute på Åstön och tårtkalas på en fortfarande solbelyst stugaltan. En dag väl värd att lägga i minnesburken.

Söndagen blev en dag för disk och allmänt återskapande av ordning. Familjen som legat ute på ön, solat och badat under de senaste dagarna återgick till att avsluta byggbygget, eftersom den fruktade ”badklådan” angripit merparten av dem. Turligt nog blev Lille H snabbt avtvättad och klarade sig bäst av alla. Jag som hade tänkt använda söndagen för bad fick tråkigt nog lägga tillbaka baddräkten i packningen när jag åkte hem. En stund i soffan hann vi ändå med, apan och jag.
✨✨✨
Nu har jag packat om i ryggsäcken för i morgon ger vi oss ut på tågluff gubben och jag. Inte så långt men med lätt packning och nyfiket sinne.
Trevlig måndag!